Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Rok szkolny 2015/16 w G9

POMÓŻ ŻUBROM PRZETRWAĆ ZIMĘ - pod takim hasłem przebiegała akcja zorganizowana przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, w której uczestniczyli uczniowie naszego Gimnazjum. W ramach tej akcji przez trzy miesiące – listopad, grudzień i styczeń zbierane były kasztany i żołędzie dla mieszkańców Pokazowej Zagrody Zwierząt OKL. Nasi uczniowie bardzo ochoczo przyłączyli się do zbierania „przekąsek” dla żubrów. Po zakończonej akcji zebrany pokarm został odebrany prze pracowników OKL, w ramach podziękowania otrzymaliśmy dyplom i gratulacje. Serdecznie wszystkim dziękujemy za udział.

Natalia Gabarska

Dnia 2.03.2016 (środa) odbył się Finał Miasta Kalisza w Piłce Ręcznej Chłopców w Gimnazjum Nr 7 na Zagorzynku.

Nasze Gimnazjum zajęło III miejsce. Występowaliśmy w składzie: Kacper Kusiak, Wiktor Raczyk, Marcin Miśkiewicz, Szymon Chowański, Patryk Leśniewski, Jakub Garncarek, Cezary Stasiak, Robert Podgórski, Maciej Kowalczyk, Wiktor Wachowski, Marcin Sieradzki, Piotr Goździewicz.

Gratulacje!

Tomasz Berwald

Kacper Sobański, uczeń klasy III D został zwycięzcą XI Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla Gimnazjów Południowej Wielkopolski zorganizowanego przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, a jego koleżanka z klasy Jagoda Rydz otrzymała wyróżnienie. Uczniów przygotowywali  nauczyciele języka angielskiego: Małgorzata Maciejewska, Dorota Starzec oraz Agnieszka Szyszkiewicz. Serdeczne gratulacje!

[1.03.2016] W rozegranych w hali Gimnazjum nr 1 w Skokach, Drużynowych Mistrzostwach Wielkopolski nasza drużyna (w kolejności szachownic: Tymoteusz Wroczyński, Adrian Sobczak, Mikołaj Rak, Julia Sztandera) zajęła 27 miejsce. Osiągnęliśmy wynik na miarę naszych aktualnych możliwości (2 zwycięstwa, 2 remisy i 3 porazki). Dziekuję drużynie za wysiłek podczas 5-godzinnych zawodów.

Jacek Wegner

Uczeń klasy III F, Mikołaj Langner uzyskał tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Fizycznego. W przygotowaniach pomogła mu Beata Wietrzych.

 Gratulujemy!

Grupa przedszkolaków z "Calineczki" po raz kolejny odwiedziła bibliotekę szkolną Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu  Ogólnopolski projekt "Czytam sobie w bibliotece" cieszy się dużą popularnością wśród najmłodszych. Głośne czytanie bajek dzieciom rozwija ich wyobraźnię i edukację czytelniczą. Dzieci są najwdzięczniejszymi słuchaczami,, dlatego uczniowie naszej szkoły przygotowują na czytelnicze spotkania z maluchami rekwizyty odpowiednie do czytanych książeczek. Lutowe spotkanie na czytanie  to kosmos, gwiazdozbiory i ufoludki. Wojciech Widłak autor książki "Marta i ufoludek" wprowadził dzieci w świat kosmicznych fantazji i hipotez na temat życia na innych planetach. Ufoludek przygotowany specjalnie na to spotkanie powędrował z maluchami do przedszkola., a dzieci obiecały że będą o niego dbały aby nie odleciał na inną planetę. Kolejne spotkanie z przedszkolakami w bibliotece szkolnej już w marcu.

Dnia 10.02.2016 w naszej szkole odbyły się Finał Mistrzostw Kalisza w piłce siatkowej dziewcząt. W rozgrywkach finałowych brały udział cztery zespoły, Gimnazjum nr 9I, Gimnazjum nr 9II, Gimnazjum nr 10, Gimnazjum nr 1. Nasze dziewczyny zajęły II i III miejsce. Serdecznie gratulujemy.

Olga Owczynnikowa

W dniu 11.02 w Zespole Szkół Nr 9 w Kaliszu odbył się finał miasta w piłce siatkowej chłopców szkół gimnazjalnych. W zawodach rywalizowały zespoły: Gimnazjum Nr 2, Gimnazjum Nr 9 II, Gimnazjum 10 I, Gimnazjum Nr 10 II. Ostatecznie awans do finału rejonu uzyskały Gimnazjum Nr 9, Gimnazjum Nr 10. Warto wspomnieć, że nasze gimnazjum reprezentowali uczniowie klas drugich i pierwszych rywalizując ze starszymi kolegami uzyskując prawo gry w dalszych rozgrywkach . Nasi zawodnicy przegrali tylko jeden mecz nieznacznie bo 22:25 23:25. Co oznacza, że mimo młodszego wieku nie ustępowali w niczym starszym kolegom na boisku. Gratulujemy Naszym Chłopakom!!! Czekamy na rewanż :) Skład zespołu: Kapitan Michał Drytkiewicz, Paweł Kurzyński, Wiktor Balcerzyk, Krystian Toruński, Filip Sztylka, Łukasz Nowak, Kamil Durski, Kacper Polaszczyk, Kuba Durski, Jakub Osiewała, Kuba Rębowiecki, Maurycy Wesołowski.

Kolejność końcowa:

1. Gimnazjum Nr 10 I 2. Gimnazjum Nr 9 3. Gimnazjum Nr 2 4. Gimnazjum Nr 10II

Michał Szablewski

Uczeń klasy III F, Mikołaj Langner uzyskał tytuł Laureata Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego. W przygotowaniach pomagała mu Beata Weirauch.

Gratulacje!

W dniu 17.02.2016 r. liczna grupa uczniów z klas sportowych (IA, IIA, IIIA) o profilu siatkarskim kibicowała drużynie Skry Bełchatów w meczu LIGI MISTRZÓW z zespołem Ziraat Bankasi Ankara, który odbył się w HALI ATLAS ARENA w Łodzi. Drużyna gospodarzy odniosła zwycięstwo 3:1, a nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć wspaniałe widowisko sportowe, poczuć atmosferę panujacą w hali oraz czynnie włączyć się w dopingowanie zespołu.

Ewa Komorowska

Priorytet Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2015/2016 pt. "Czytanie jest cool” systematycznie realizowane jest przez bibliotekę Gimnazjum Nr 9 we współpracy z Filią Biblioteki Publicznej w Kaliszu.  Zachęcamy uczniów do czytania aby rozwijać ich wyobraźnię, rozwijać kompetencje czytelnicze oraz upowszechniać czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.  Filia nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu realizuje ten priorytet organizując "Spotkania na czytanie" dla naszych gimnazjalistów z których pierwsze odbyło się przy "walentynkowej" dekoracji 15 lutego 2016. Poświęcone zostało uczuciom - miłości i samotności, a bohaterowie czytanych książek próbowali radzić sobie z własnymi uczuciami.

Zostały wykorzystane fragmenty książek:  "Samotni.pl" Barbary Kosmowskiej i "Gra o Juliana" Adele Griffin. W bibliotece szkolnej uczniowie mogli oglądać wystawę książek o tematyce miłosnej, którą zorganizowała Bożena Bochen.

Słowa piosenki „All you need is love” zespołu The Beatles towarzyszyły obchodom Święta Zakochanych w naszej szkole. Uczniowie wysłuchali na żywo najwiekszych walentynkowych przebojów w wykonaniu uczniowskiego zespołu muzycznego oraz gościa specjalnego p. Natalii Karolak. Uczennice klasy 2c i 3f zaprezentowały wiersze i cytaty o miłości w języku angielskim i polskim. Odbył się również konkurs na najciekawszy plakat walentynkowy, wszystkie prace ozdobiły ściany szkoły a o wyborze tych najładniejszych zadecydowali uczniowie, którzy wzięli udział w głosowaniu. Inicjatorem wydarzenia była Monika Polińska i wolontariusze z naszej szkoły. Nad organizacją czuwali nauczyciele: Beata Antczak, Katarzyna Karolak oraz Łukasz Pieniążek.

W dniach 15.02 – 19.02.2016 r. odbywa się w naszej szkole cykliczna impreza pod nazwą Tydzień Języków Obcych. W tym czasie organizowane są różnorodne konkursy, warsztaty i pokazy mające na celu prezentację i promocję języków obcych nauczanych w naszej szkole: języka angielskiego i niemieckiego.

W poniedziałek 15.02.2016 r. odbył się Kiermasz Potraw z różnych stron świata. Uczniowie przygotowali i zaprezentowali stoiska z potrawami m.in. z Japonii, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Włoch, Kanady, Meksyku, Hiszpanii. Jak co roku Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród uczniów, ale również wśród nauczycieli, wszyscy chętnie kupowali przygotowane przysmaki. Dzięki temu udało się zebrać 730 zł, które zostaną przekazane na pomoc zwierzętom z Kaliskiego Schroniska dla Zwierząt. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy przygotowali potrawy. Organizatorkami kiermaszu były nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego Marta Siwiak i Magdalena Góral-Stanek.

Dnia 15.02.2016 r. odbył się również konkurs plastyczny, podczas którego uczniowie mieli za zadanie narysować karykaturę wybranej znanej osoby ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec lub Wielkiej Brytanii: Baraca Obamy, Angeli Merkel lub Elżbiety II. Największą popularnością cieszył się Barac Obama i to jego podobiznę rysowało najwięcej uczniów, ale wśród prac znalazły się też karykatury Marylin Monroe i Michaela Jacksona. Organizatorkami konkursu były nauczycielki języka angielskiego i niemieckiego: Agnieszka Szyszkiewicz i Magdalena Góral-Stanek.

We wtorek 16.02.2016 r. uczniowie klas I i II wzięli udział w zmaganiach konkursowych dotyczących kultury, geografii i historii Szkocji. Uczestnicy konkursu obejrzeli prezentacje i wysłuchali fragmentu ksiażki o Szkocji. Mieli też okazję posłuchać charakterystycznych dla tego kraju melodii i obejrzeć zdjęcia najsłynniejszych zamków, jezior, miast i pięknych szkockich krajobrazów. Organizatorką konkursu była nauczycielka języka angielskiego Beata Antczak

W ramach Tygodnia języków obcych odbył się również w poniedziałek Konkurs angielsko-niemiecki dla klas I zorganizowany przez Danutę Skibińską, Annę Grzybowską i Beatę Antczak. Uczniowie musieli się wykazać znajomością słownictwa w języku angielskim i niemieckim.
We wtorek uczniowie mogli brać udział w konkursie na temat kultury brytyjskiej dla klas II i III organizowanym przez Danutę Skibińską.
Katarzyna Gąsiorowska zorganizowała również konkurs o Unii Europejskiej dla klas II. Pierwsze miejsce zajął Jakub Meleszka z klasy IIC, drugie – Piotr Goździewicz IIC a trzecie Daria Kasprzak IIF. Zwycięzcom gratulujemy!
W zmaganiach językowych wzięli również udział uczniowie II klasy VIILO. Zorganizowano dla nich konkurs Matura Próbna przygotowany przez Dorotę Starzec i Agnieszkę Gilak.
W środę odbył się konkurs - pielgrzymki Jana Pawła II dla klas trzecich organizowany przez Agnieszkę Szyszkiewicz i Dorotę Starzec, konkurs na przysłowia w języku angielskim i niemieckim przygotowany przez Agnieszkę Gilak i Annę Grzybowską oraz uczniowie wykazali się swoją wiedzą na temat kultury Wielkiej Brytanii organizowany przez Wojciecha Witczaka i Martę Siwiak.

W czwartek w naszej szkole odbyły się 2 konkursy. w finale Master of English wzięło udział siedmioro uczniów. I miejsce zdobyła Jagoda Rydz z klasy IIID, drugie Iga Nowacka z klasy IIID, a trzecie Karolina Kokoszka z klasy IIIF i Justyna Frątczak z klasy IIID. Serdecznie gratulujemy.
W konkursie Mam Talent Udział wzięli uczniowie naszej szkoły oraz goście z IV LO. Publiczności zaprezentowano szereg różnych talentów. Uczniowie tańczyli, śpiewali, recytowali wiersze w różnych językach, grali na gitarze i wykonywali różne sztuczki magiczne. Mogliśmy również zobaczyć dwa krótkie przedstawienia w języku angielskim i niemieckim. I miejsce zajął uczeń klasy IF - Antoni Dutkiewicz prezentując sztuczki magiczne, II miejsce tańczące dziewczyny z IV LO i III miejce Adam Giernalczyk z klasy IIIF grający na gitarze. Zwycięzcom gratulujemy.
W piątek odbył się konkurs dla wszystkich klas gimnazjum i liceum. Przedstawiciele klas zgadywali nazwy sławnych budynków i osób podczas przerw.

 

W piątek, 19 lutego, w ramach odbywającego się w naszej szkole Tygodnia Języków Obcych rozegrano „Pięciobój Językowy – Konkurs Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych”.

Do udziału w zabawie zaproszono szóstoklasistów z naszego miasta. W rywalizacji wzięły udział 3-osobowe drużyny reprezentujące siedem Szkół Podstawowych, przez kilka godzin rozwiązując przygotowane dla nich zadania i zagadki językowe. Pięć różnorodnych konkurencji konkursowych pozwoliło uczestnikom zaprezentować ich wiedzę i indywidualne zdolności, dało okazję do rozwijania umiejętności współpracy w grupie oraz do świetnej zabawy.

Rywalizacja była wyrównana i obfitowała w wiele emocji. Najlepiej spisali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 zdobywając I lokatę. Miejsce II zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10, a III ze Szkoły Podstawowej nr 8

Była to już druga edycja Pięcioboju, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że stanie się on częścią naszej szkolnej tradycji jako jeden z elementów dorocznego przedsięwzięcia jakim jest Tydzień Języków Obcych.

Tegoroczny „Pięciobój Językowy” powstał dzięki współpracy nauczycieli języka angielskiego: Agnieszki Szyszkiewicz, Agnieszki Gilak, Danuty Skibińskiej, Doroty Starzec, Marty Siwiak i Tomasza Kubisa, a w przygotowaniu dwóch zadań pomagali uczniowie klasy językowej ID.

Agnieszka Gilak, Agnieszka Szyszkiewicz

12.02.2016 odbyła się kolejna edycja turnieju piłki nożnej, któremu patronuje Pani Dyrektor naszej szkoły.

Okazały Puchar w hali Arena odebrali z rąk pani dyrektor Anety Justyńskiej gimnazjaliści z Gołuchowa. Gracze z Gimnazjum Nr 9 zajęli II i III miejsce.

Naszą szkołę reprezentowali: Filip Musiał, Patryk Sielicki, Alan Mielcarek, Adrian Kurek, Wiktor Wachowski, Krystian Pawelec, Dawid Cichorek, Szymon Chowański, Wiktor Raczyk, Patrycja Czerniejewska (I zespół) oraz Dawid Matuszewki, Patryk Kawecki, Igor Kossowski, Mateusz Jarek, Miłosz Mielczarek, Miłosz Matuszewski, Mikołaj Ciesielski, Kacper Bałamącek, Grzegorz Stelmach, Adam Sobczyk (II zespół).

Grzegorz Kalek, Tomasz Berwald

PODSTAWOWE INFORMACJE O EGZAMINIE GIMNAZJALNYM

przeprowadzanym w roku szkolnym 2015/2016

Egzamin gimnazjalny odbędzie się:

 

18 kwietnia 2016r.- część humanistyczna

9.00-10.00 historia i wiedza o społeczeństwie (dla uczniów uprawnionych czas może być przedłużony do 20 min.)

11.00-12.30 język polski (dla uczniów uprawnionych czas może być przedłużony do 45 min.)

[6.02.2016] W zawodach rozegranych w auli Szkoły Podstawowej nr 17 nasza drużyna zdobyła awans do finału wojewódzkiego w kategorii gimnazjów.

Wśród dziewcząt mistrzynią Kalisza została Julia Sztandera, wicemistrzynią Margarita Nowak. Wśród chłopców wicemistrzem jest Tymoteusz Wroczyński.

www.faktykaliskie.pl

Jacek Wegner

Dzisiaj [4.02.2016] na stronie internetowej organizatorów pojawiły się wyniki tegorocznej edycji konkursu. Wyróżnienie w kategorii Gimnazjum zdobył uczeń naszej szkoły Maciej Kowalczyk. Gratulacje i podziękowania dla wszystkich uczestników. Mam nadzieję, że w przyszłym roku również uda nam się pokazać z dobrej strony w XI edycji.

Jacek Wegner

żródło

 

Uprzejmie informujemy, że spotkania odbędą się w dniach 10 i 11 lutego 2016 roku zgodnie z poniższym harmonogramem.

W dniu 12 stycznia 2016 chór "Semplice" wraz z zespołem instrumentalnym gościli w Centrum Edukacyno - Rehabilitacyjnym "Tęcza". Wspólnie z uczestniakami Centrum jeszcze raz mogliśmy poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia podczas krótkiego koncertu kolęd i pastorałek.

Podopieczni Centrum nagrodzili występujacych gromkimi brawami, a na koniec wspólnie wykonaliśmy kolędę "Do szopy hej pasterze".

Dziękujemy za zaproszenie i miłą atmosferę.

Również

Maria Kupajska, Łukasz Pieniążek

Przed feriami zimowymi maluchy z Niepublicznego Przedszkola Calineczka odwiedziły Gimnazjum Nr 9, w którym spotkały się z grupą wolontariuszy w ramach akcji „Czytam sobie w bibliotece”.

Gimnazjaliści w styczniowym spotkaniu zaproponowali dzieciom książkę Wojciecha Widłaka „Marta i ufoludek”, którą czytali po polsku i angielsku. Pomoce w języku angielskim przygotowała wraz z uczniami Agnieszka Gilak. Ku zaskoczeniu gimnazjalistów okazało się, że dużo słówek angielskich maluchy już doskonale znały i tylko niektóre z nich były dla nich nowością. Zajęcia czytelnicze przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze. Kolejne spotkanie zaplanowano w lutym.