Dane adresowe

Zespół Szkół nr 9 w Kaliszu
ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
tel. 62 7685470
fax 62 7685480
zs9@zs9.kalisz.pl

Rok szkolny 2017/18 w SP24

Dnia 15.05.2018 r.odbył się XXVI Miejski Konkurs Recytatorski im. Marii Konopnickiej w Szkole Podstawowej nr 10 w Kaliszu. Skierowany był do dzieci z kaliskich szkół. Dzieci recytowały utwory liryczne poetów polskich w 3 kategoriach wiekowych. W najmłodszej grupie wiekowej wystąpiło dwoje dzieci z naszej szkoły. Z klasy 1c Julia Rubik, zaprezentowała się w 2 wierszach Jana Brzechwy „ Samochwała” i „Kłamczucha” i zajęła I miejsce - gratulujemy wygranej.

W dniu 9 maja 2018 roku w SP 24 odbył się I Turniej MINISIATKÓWKI Akademii S.O.S., wzięli w nim udział uczniowie klas VI i V Szkół Podstawowych Nr 14, 16, 17 w Kaliszu oraz SP w Stawiszynie i w Koźminku. Mecze rozgrywane były czwórkami w dwóch kategoriach: dziewcząt i chłopców. Uczniowie Akademii mogli zaprezentować swoje umiejętności i talenty siatkarskie przed koordynatorem wojewódzkim Siatkarskich Ośrodków Szkolnych p. Januszem Polaszkiem. Wśród dziewcząt zwycięzcą został zespół ze SP w Stawiszynie, a wśród chłopców SP 17. Gratulujemy i  życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Ewa Komorowska

9.05.2018 r., dzieci klas pierwszych uczestniczyły w warsztatach ogrodniczych. Dzieci zadaniem było umiejętne słuchanie Witolda Czuksanow: „Jak należy prawidłowo wysadzać sadzonki w przesadzać je do nowej doniczki lub gruntu”. Dzieci nauczyły się przesadzać rośliny doniczkowe, jak o nie zadbać aby długo pięknie kwitły. Odbył się nawet konkurs:” Kto najsprawniej przesadzi kwiatek”?, wygrał Kacper Michalak z klasy 1c i odebrał nagrodę. Udane warsztaty.

Dnia 21 kwietnia pięcioro dzieci z klas pierwszych naszej szkoły, po raz pierwszy wystąpiły na deskach Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaliszu prezentując piosenkę o tematyce ekologicznej, dzieci zaśpiewały utwór Marka Grechuty „Zostawcie nam”. W tym dniu dbył się XVI Festiwal Piosenki Ekologicznej „Zielono nam”. Kryteria konkursu to: muzykalność i dykcja, dobór repertuaru (piosenka o treści ekologicznej), wizerunek wykonawcy (strój ekologiczny), ruch sceniczny. . Były naprawdę super, pięknie zaśpiewały. Już mamy pewne doświadczenie. To był naprawdę świetny dzień.

26 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 w auli Zespołu Szkół Nr 9 w Kaliszu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla maturzystów z VII Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kaliszu.

Przyszliśmy tu wszyscy, aby Was pięknie pożegnać: dziewięcioro absolwentów, jednego chłopca i osiem dziewcząt – powiedziała podczas uroczystości dyrektor szkoły, pani Aneta Justyńska. Mam nadzieję, – dodała – że udało się nam wychować nie tylko świetnych siatkarzy, ale także mądrych młodych ludzi, którzy pomyślnie zdadzą maturę i będą potrafili wybrać swoją drogę w dorosłym życiu.

Dzień 1 maja obchodzony jest na całym świecie od 1890 roku jako Święto Pracy. Uchwałę taką przyjęto rok wcześniej podczas kongresu partii robotniczych w Paryżu. Wybór tego właśnie dnia wiązał się z intencją upamiętnienia krwawych wydarzeń w Chicago, gdzie 1 maja 1886 roku policja w czasie rozpędzania robotniczego wiecu, zabiła wielu jego uczestników. Robotnicy walczyli wtedy o skrócenie dnia pracy do ośmiu godzin.

Początkowo manifestacje pierwszomajowe miały bardzo burzliwy przebieg. W Łodzi majowe święto 1892 roku przerodziło się w potężny sześciodniowy strajk powszechny całego okręgu. Do strajkujących robotników strzelała policja. Liczba ofiar wyniosła 200 zabitych. Aresztowano około 900 osób.

W niedzielę [29.04] rozpoczęły się zawody szachowe w ramach OOM - 2018. Możemy trzymać kciuki za naszych reprezentantów. W grupie dziewcząt do 12 lat startuje Zuzanna Jędrzejewska, w grupie do lat 14 - Weronika Wawrzyniak, a w grupie Open do lat 14 - Szymon Skurniak. Zawody transmitowane są w internecie, można je obserwować na stronie www.chess24.com. Rozgrywki komentowane są na żywo w języku polskim.

  R1
29.04
9.30
R2
30.04
9.30
R3
30.04
15.30
R4
1.05
9.30
R5
2.05
9.30
R6
3.05
9.30
R7
3.05
15.30
R8
4.05
9.30
R9
5.05
9.30
Suma
Zuzanna Jędrzejewska 1 0 ½ 1 1 0 1 ½ 0 5
Weronika Wawrzyniak 1 1 ½ 0 0 ½ 1 ½ 0
Szymon Skurniak 1 ½ ½ 1 ½ 0 1 0 0

W rozegranych 22 kwietnia półfinałach mistrzostw województwa awans,  w grupie do lat 11 uzyskały Zuzanna Jędrzejewska i Julia Skurniak za zdobycie odpowiednio  1 i 3 miejsca.

Natomiast Szymon Skurniak może poszczycić się 1 miejscem i awansem w grupie do lat 15. Serdeczne gratulacje!

12 kwietnia Świetliczaki obchodziły Dzień Czekolady. Tego dnia poznaliśmy historię powstania czekolady. Wirtualnie odwiedziliśmy fabrykę czekolady oraz degustowaliśmy smaki różnych słodkości. Największym powodzeniem cieszyła się czekolada z nadzieniem truskawkowym! Nie zabrakło krótkiego quizu o słodkich przekąskach, z którym uczniowie poradzili sobie genialnie. Po degustacji przyszedł czas na ruch przy utworze "Chocolate choco, choco" ze specjalną choreografią. Zapraszamy do oglądania!

Anna Sowizdrzał

17 kwietnia Świetliczaki naszej szkoły przystąpiły do programu "Zdrowie Nietrudne", którego celem jest "kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas 1-3 ze szkół podstawowych i na terenie całego kraju... ." Naszą przygodę z programem zaczęliśmy od krótkiego filmiku edukacyjnego o piramidzie zdrowego żywienia, nie zabrakło pytań i odpowiedzi. Kolejnym etapem była zabawa - kanapka. W tym celu zasiedliśmy w kręgu, jeden za drugim. Nauczyciel świetlicy opisywał sposób przygotowania zdrowej kanapki, a uczniowie "robili" kanapki na plecach ucznia siedzącego przed nim, po tym zadaniu zdecydowanie zrobiliśmy się głodni! Nie zabrakło degustacji wafli ryżowych po ówczesnym zapoznaniu się z etykietą produktu.

Świetliczaki otrzymały specjalne książeczki, których ćwiczenia z wielkim zaangażowaniem wykonali. Zdecydowanie był to dzień pełen uśmiechów. Kontynuacja programu nastąpi.

Anna Sowizdrzał

[17.04.2018] W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny organizowany między klasami przez panią Katarzynę Jarząb. Konkurs polegał na wykonaniu tradycyjnej plamy wielkanocnej. Uczniowie klas tworzyli wielobarwne i przepiękne palmy wielkanocne, nawiązując do tradycyjnych materiałów takich jak: bibuła, kwiaty, papier, itp. Niektóre z nich były naprawdę długie przekraczając długość dwóch metrów. Palmy stały się piękną wielkanocną dekoracją szkoły, komponując się z ogromnym papierowym jajem w łowickie wzory. Dodatkowo trzy palmy z naszej szkoły brały udział w konkursie plastycznym ”Najpiękniejsza Palma Wielkanocna” organizowanym przez klub “Blaszak” w Kaliszu. Były to plamy z klas: IVA, IVB, i III F(gimnazjum) warto wspomieć , że nasze palmy zdobyły nagrodę, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Uprzejmie informujemy, że spotkania odbędą się w dniach 11, 12 i 13 kwietnia 2018 roku zgodnie z poniższym harmonogramem.

22 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji promującej zdrowy styl życia i racjonalne odżywianie. Działania, w ramach Szkolnego Dnia Zdrowego Stylu Życia, objęły prezentację i degustację pysznych przekąsek, konkursy z nagrodami, pokaz gimnastyczny oraz występ wokalny naszych pierwszaków. Radosnym podsumowaniem akcji był wspólny areobik uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

We wtorek 20.03.2018 zakończyły się sukcesem zmagania uczniów klasy 3B z Gimnazjum Nr 9 podczas egzaminu ustnego DSD I (Deutsches Sprachdiplom I). Warto wspomnieć, że egzaminatorki DSD I Gold – Agnieszka Żmurkiewicz oraz Magdalena Góral-Stanek oceniły umiejętności językowe młodzieży na poziomie A2 (dwójka uczniów)oraz B1(siedmioro uczniów).

Tydzień wcześniej przedstawiciele kaliskiej „Dziewiątki” oraz I LO sprawdzili swoje możliwości w obszarze rozumienia tekstu słuchanego i czytanego oraz pisania. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

Dnia 01.03.2018 odbył się pokazowy (pilotażowy) egzamin DSD I z udziałem uczniów naszej szkoły. Tą „generalną próbę” bacznie obserwowały Konsul Kulturalna Niemiec Marion Ramackers oraz Susanne Lindemann, która jest koordynatorem programu DSD I w południowej Polsce.

Przed komisją świetnie zaprezentował się Mateusz Różański. Uczeń drugiej klasy Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu uzyskał podczas egzaminu ustnego poziom B1  zgodny z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego.

Serdecznie gratulujemy!

[21.03.2018] Wolontariusze pod kierunkiem Moniki Polińskiej zaśpiewali dla seniorów znane i lubiane piosenki o wiośnie oraz pieśni patriotyczne z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Szczególnie te ostatnie były nagrodzone gromkimi brawami i poproszono aby uczniowie wykonali je po raz kolejny. Większość podopiecznych DPS-u doskonale pamiętała słowa utworów z lat swojej młodości stąd tak serdecznie zostały one przyjęte. Był to ostatni występ w tym roku szkolnym wolontariuszy klas trzecich gimnazjalnych. Kolejne spotkania w nowym roku szkolnym.

[21.03.2018] Ogromna ludowa pisanka zrobiona przez wolontariuszy pod kierunkiem Moniki Polińskiej oraz uczniów klas IV, VII i III gimnazjalnych uczonych przez Katarzynę Jarząb – plastyka szkoły, to jeden z elementów obchodów 100-llecia Odzyskania Niepodległości przez państwo polskie. Wykonana pisanka była inspirowana kulturą ludową- wycinankami łowickimi. Kolorowe motywy kwiatowe składające się z kilku elementów oraz wspaniałe koguty, utworzyły przepiękną wielkanocną aranżację nieodłącznie związaną z obchodami Świąt Wielkanocnych. Kolorowe palmy, które zwyciężyły w konkursach klasowych są uzupełnieniem dekoracji szkoły. Elementy ludowe, obrzędy wielkanocne, szeroko rozumiana kultura i tradycje społeczeństwa polskiego to wyraz naszej tożsamości narodowej.

[20.03.2018] W ramach "Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej" w naszej szkole została zorganizowana prelekcja na temat higieny jamy ustnej, którą wygłosiła nauczycielka biologii i higienistka stomatologiczna Danuta Stadnicka Haba.Uczestniczyli w niej uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści, którzy z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat przyczyn próchnicy i wskazówek dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej. Młodzież zapoznała się z metodami szczotkowania zębów, środkami do higieny jamy ustnej, znaczeniem fluoru oraz dietą sprzyjającą zdrowiu zębów.Na zakończenie uczniowie poznali kila faktów i mitów dotyczących naszych zębów. Prelekcja przyczyniła się do poszerzenia wiedzy uczniów na temat dbałości o jamę ustną.

 

Festiwal Profesjonalistów w Kaliszu

Interesują Cię najnowsze technologie? Zastanawiasz się nad wyborem szkoły i kierunku kształcenia? Jesteś specjalistą i chcesz rozwijać swoją karierę? 6 i 7 kwietnia przyjdź do Hali Kalisz Arena na Festiwal Profesjonalistów!

Dnia 14 marca odwiedzili naszą szkołę wolontariusze z Hiszpanii i Turcji. W tym dniu odbyły się wykłady i prezentacje krajów, z których pochodzą. Oczywiści zajęcia prowadzone były w języku angielskim co pozwoliło uczniom sprawdzić swoje umiejętności językowe. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o Hiszpanii i Turcji, mogli zadawać pytania dotyczące krajów, jak i zainteresowań wolontariuszy. Była to wspaniała przygoda!